Boks nedir, boks dünyanın en eski sporu olabilmektedir. En temelin de savaşmak ve insan olduğu için çatışma da olmuştur. Antik Olimpiyat Oyunlarına dahil edildiğinde kesinlikle en az MÖ 688 kadar eskidir; ancak daha düzenlenmiş olmasına rağmen, boks tarihinin yaklaşık 1500’lere kadar kodlanmış versiyonlarıdır. MÖ 3. binyıla tarihlenen oyunlar, insanları seyircilerin önünde yumruk yumruğa dövüştüğünü gösterir; bu nedenle pugilizm sanatının gerçekten eski bir sanat olduğunu söylemek güvenlidir.

Boks nedir diye geriye dönük baktığımızda, daha modern kurallar; 1743’ten Broughton’un kurallarını, London Prize Ring kurallarını; (1838) ve 1867’ye dayanan daha çok bilinen Marquess of Queensbury Rules’u içeriyordu. Vücudun yetenekleri ve az sayıdaki gözlük; en iyi iki ağır sopanın ayak parmağıyla başparmağa giden görüntüsüyle eşleşebilmektedir.

Boks nedir? Dövüşün amacı

Yeterince acımasızca, boks insanı sarsacak şekilde ifade edilebilmektedir. Daha az barbarca bir aforizma, vurmak ve vurulmamak, bakış açınıza bağlı olarak değişir; ona bakmanın tercih edilen bir yolu olabilmektedir.
Dünyanın en iyi sporcuları arasında çok ünlü boksörlerde bulunmaktadır.

Savaşçılar ve Ekipman

Belli teçhizatın tam özellikleri, yaptırım organına göre değişir; ancak halka (ironik olarak, tabii ki, genellikle kare); genellikle her iki tarafta yaklaşık 16-25 fit (4,9-7,6 m) civarındadır. Köşedeki direkler, halka seviyesinin 5ft üzerindedir; halkanın kendisi genellikle yükseltilmiş bir platformda yerden yaklaşık üç ya da dört fit yüksekliktedir.

Boksörler eldiven giyer ve uzun bir ayı-parmak boksu geçmişi olmasına rağmen; el koruması Antik Yunan’a kadar uzanmaktadır. Modern eldivenler genellikle 12oz, 14oz veya 16oz’dur ve eli ve rakibi korumak için tasarlanmıştır; ancak bir boksörün daha fazla zarar verici darbeler almasını kolaylaştırarak beyin yaralanmalarını artırdıklarına dair argümanlar vardır.

Boksörler, gruplamalar için farklı ağırlıklara ve isimlere sahip farklı yönetim organları ile ağırlıklarına göre bölünmüştür. Dövüşçüler sadece benzer ağırlıktaki rakiplerle savaşır çünkü fiziksel boyut yarışma için çok önemlidir.

Boks Nedir, Puanlama Nasıldır?

Profesyonel düzeyde maçlar; her bir raundu hangi boksörün kazandığına bağlı olarak öznel bir yöntem kullanarak; üç ring kenarı hakemi tarafından puanlanmaktadır. Maç, nakavt, emeklilik veya diskalifiye ile karara bağlanmazsa, hakemlerin skor kartları kullanılmaktadır. Üç yargıç da karar verirse, karar oybirliğiyle verilirken, ikisi bir dövüşçünün kazandığını düşünürse; bu bölünmüş bir karardır. İki hakem dövüş seviyesini işaretlerse veya biri yapar ve diğer ikisi bölünürse; dövüş berabere olarak sınıflandırılmaktadır.

Bununla birlikte, bir dövüşün, özellikle daha ağır ağırlıklarda, 12 tur dolmadan önce durdurulması daha yaygındır. Bir boksör yere düşerse ve 10 saniye içinde ayağa kalkamazsa nakavt edilirken; hakem belli bir faullü oyun için bir dövüşçüyü diskalifiye edebilmektedir. Diğer kazanma yöntemi ise teknik nakavt veya TKO’dur. Bir boksör devam etmek istemiyorsa; hakem köşe takımı veya sağlık personeli tarafından bunu yapamayacaksa, o bir TKO’dur. Bu ayrıca, bir dövüşçü bir rauntta belirli sayıda (genellikle üç) yere düşerse de verilebilmektedir.

Dövüşü kazanmak

Kazanan, ya kavga mesafeye giderse hakemler tarafından puanlandığı gibi; ya da yukarıda ayrıntıları verildiği gibi nakavt, teknik nakavt veya diskalifiye ile kararlaştırılmaktadır.

Amatör müsabakalarda farklı yöntemler kullanılır, örneğin hakem basitçe karar verebilir veya ring kenarı hakemleri yapılan vuruşların sayısını saymak için elektronik puanlamayı kullanmaktadır.

Boks Kuralları

Boks kuralları, yargı yetkisinden yargı alanına ve amatör veya profesyonel bir maç olmasına göre değişir. Aşağıdaki kuralların ihlali bir faul olarak kabul edilir ve hakem tarafından uyarılarak; puan kesintisi veya diskalifiye ile sonuçlanabilmektedir.

Profesyonel boksta müsabakalar, turlar arasında bir dakikalık dinlenme ile üç dakikalık 12 raunttan oluşur.
Tek saldırı yöntemi sıkılı bir yumrukla yumruk atmaktır ve kemerin altından; böbreklerine veya rakibinizin başının veya boynunun arkasına (tavşan yumruğu) vuramazsınız.
Halatları kaldıraç olarak kullanamazsınız.
Bir rakibe kanvas üzerine inmişken vuramazsınız.
Düşük vuruşla vurulan bir boksörün iyileşmesi beş dakika sürebilmektedir.

Vuruş Şekilleri

Eğer kasıtsız bir faul (kafa çatışması gibi) savaşı dört raunt tamamlanmadan bitirirse; bu bir “müsabaka yok” olur. Beşinciden itibaren karar hakemin kartlarına gider; ya dövüşçü için teknik bir karardır ya da teknik bir çizim.
Rakibinizi kemer altından vuramaz, tutamaz, takamaz, tekmeleyemez, kafa atamaz, güreşemez, ısıramaz, tüküremez veya itemezsiniz.
Başınız, omzunuz, önkolunuz veya dirseğinizle vuramazsınız.
Açık bir eldivenle, eldivenin içi, bilek, ters vuruş veya elinizin yan tarafıyla vuramazsınız.
Düşen bir boksör, yerel yargı kurallarına bağlı olarak hiçbir rauntta zil tarafından kurtarılamaz.
Kazara düşük bir vuruşla vurulan bir boksörün iyileşmesi için beş dakikaya kadar süresi vardır. Beş dakika sonra devam edemezse elenecektir.
Faul, kavganın hemen bitmesine neden olan bir yaralanmaya neden olursa, faulü yapan boksör diskalifiye edilmektedir.

Sitemizi incelemek ve giriş yapmak için tıklayınız.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz yazımız için tıklayınız.