Altın ayakkabı ödülü kazananlar Avrupa futbol tarihinin 1967 senesinden beri her yıl verilen en değerli bireysel futbol ödülüdür. Öncelerde UEFAbünyesinde olan ülkelerin liglerinde en çok gol atan futbolcuya verilmiştir. 1991-92 sezonundan sonra bu durum; liglerin zorluk seviyelerine göre oluşturulan bir katsayı çarpımı ve atılan gol ile beraber bir puanlama sistemi getirilmiştir.

Altın ayakkabı ödülü Kazananlar adından da anlaşılacağı üzere krampon şeklinde tasarlanmış bir heykeldir. Bu ödül Avrupa futbolunun en pahalı oyuncusunu da belirlemektedir.

Altın Ayakkabı Ödülü Adayları

Altın ayakkabı ödülü Kazananlar birçok isim birden fazla almıştır. Bunların içerisinde tam 6 kez bu ödülün sahibi olan Bacelona oyuncusu Arjantinli Lionel Messi; ilk sırada yer almıştır. Aynı dönemin bir diğer altın ayakkabı zengini olan Portekizli Cristiano Ronaldo ise; 4 kez bu unvana ulaşmıştır. Bununla birlikte birden fazla altın ayakkabı ödülünü alan futbolcular ise; GerdMüller, Dudu Georgescu, FernandoGomes, MarioJardel, Thierry Henry, Diego Forlan ve LuisSuarez’dir.

Ayrıca LionelMessi bu ödülü ardı ardına 3 kez kazanan tek futbolcu ünvanına sahiptir.

Altın Ayakkabı Fabrikası Barcelona

Aynı zamanda kulüpler için olan bir ödül olmasa da; altın ayakkabı ödülünü alan futbolcuların oynadığı kulüpler arasında en başarılı olan Barcelona oldu. Bugüne kadar 3 farklı futbolcudan toplamda 8 kez altın ayakkabının gittiği kulüp oldu.

Ayrıca ligler açısından da bakıldığından La Liga yani İspanya Ulusal Futbol Ligi; 15 kez altın ayakkabının geldiği lig oldu.

Atın Ayakkabı Ödülü Kazanan Tek Türk Tanju Çolak

Altın ayakkabı ödülünün sahipleri arasında bir de Türk futbolcu bulunmaktadır. Tanju Çolak 1987-88 sezonunda Galatasaray forması giydiği dönemde; 39 gol atarak hem Türk futbol tarihinin en çok gol atarak; gol kralı olma unvanını aldı. Hem de Avrupa futbolunun en önemli bireysel ödülü olan altın ayakkabı ödülünün sahibi oldu.

Portekiz Gol Kralı

Bununla birlikte Altın ayakkabı bugüne kadar 23 farklı ülke vatandaşı olan futbolculara verilmiştir. Bu ülkelerin başında Portekiz geliyor. 8 kez altın ayakkabı ödülü alan 3 farklı Portekiz asıllı futbolcu bulunmakta. Ardından 7 defa 2 farklı Arjantinli altın ayakkabı ödülünü almaya hak kazanarak 2. Sırada yerini almıştır. 4 kez Hollandalı 4 farklı futbolcu bu ödülün sahibi olarak üçüncü sıradaki ülke konumundadır. Diğer ülkeler ise; Romanya (4 kez), Uruguay (4 kez), Bulgaristan (3 kez), İtalya (3 kez); Galler (2 kez), Yugoslavya (2 kez), Fransa (2 kez), Almanya (2 kez); İskoçya (2 kez),  Avusturya (2 kez), Kıbrıs Cumhuriyeti, Belçika, Meksika, Ermenistan, Gürcistan, Yunanistan; İngiltere, Türkiye ve İsveç uyruklu futbolcular da birer kez altın ayakkabının sahibi olmuşlardır.

İlginizi çekebilecek diğer yazımız için tıklayınız.

Sitemize giriş için tıklayınız.